Dzieci przechodzą okresy złych nawyków. Niektóre z ich złych nawyków są niepokojące, a niektóre po prostu naprawdę denerwujące. Rodzice martwią się, co zrobić z niedopuszczalnymi zachowaniami swoich dzieci. Jest kilka rzeczy, które powinni wiedzieć.

1. To, co postrzegasz jako złe nawyki, może w rzeczywistości być naturalnymi etapami rozwoju dziecka. Jeśli Twoje bardzo małe dziecko regularnie bada kłaczki między palcami, możesz pomyśleć, że to zły nawyk. Może się jednak zdarzyć, że dziecko po prostu uzna za interesujące strzępki palców u nóg. Dziecko wyrośnie z fascynacji, a zły nawyk zniknie.

Dzieci i złe nawyki

2


2
. Tak zwane złe nawyki mogą być dla dziecka sposobem na uspokojenie się. Czasami, gdy zwykle mają ochotę krzyczeć i płakać, mogą zamiast tego ssać ubranie. To sprawia, że ​​czują się spokojni i bezpieczni.

3. Dzieci mogą wykorzystywać złe nawyki, aby mieć poczucie kontroli nad swoim otoczeniem. Jeśli po raz pierwszy trafią do przedszkola, mogą zacząć mieć dziwne zachowania. Może to być na przykład pocieranie materiału ich ubrania. Z biegiem czasu, jeśli żłobek nadal czuje się zagrożony, pocieranie materiału ubrania może stać się złym nawykiem.

4


4
. Dzieci czasami robią rzeczy, które dorośli postrzegają jako złe nawyki, których nie rozumieją. Czasami dzieci po prostu rozwiązują problem. Jeśli ich ręce są zimne, mogą je włożyć między nogi, aby je rozgrzać. Dorośli często źle to interpretują i przesadzają. Gdyby wiedzieli, że problemem są zimne ręce, mogliby zaoferować inne rozwiązanie.

5. Zawstydzenie i kara to najgorsze rzeczy, jakie możesz zrobić. Jeśli dziecko stara się uspokoić złe nawyki, sprawianie, że czuje się źle, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. To da jej więcej powodów do uspokojenia. Dlatego rodzice często są sfrustrowani, próbując poradzić sobie ze złymi nawykami dziecka.

6


6
. Zastępowanie przyjemniejszych zachowań irytującymi lub destrukcyjnymi złymi nawykami może działać lepiej. Możesz nauczyć swoje dziecko, aby zdawało sobie sprawę, kiedy robi zły nawyk. Następnie możesz nauczyć je innego zachowania. Kiedy to zrobią, nagradzaj ich.

7. Zachęty pomagają niektórym starszym dzieciom przezwyciężyć złe nawyki. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli są wystarczająco duże, aby myśleć długoterminowo, co najmniej przez kilka tygodni. Każdego dnia możesz zaoferować im nagrodę za to, że nie zrobią swoich złych nawyków. Zanim zrezygnują, czeka ich duża nagroda.

8


8
. Zwykle najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zaczekanie, aż złe nawyki same znikną. Dopóki nie wzmacniasz złych nawyków, robiąc je sam, dzieci powinny z nich wyrosnąć. Gdy dorosną, koledzy ze szkoły sprawią, że bardziej atrakcyjne będzie dla nich zaprzestanie robienia złych nawyków. Dzieci lubią się dopasowywać.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania na temat złych nawyków Twojego dziecka jest to, aby nie przejmować się zbytnio. Tylko wtedy, gdy są destrukcyjne lub niebezpieczne, konieczne jest natychmiastowe ich powstrzymanie. W przeciwnym razie bądź wyrozumiały i delikatny, gdy masz do czynienia ze złymi nawykami swojego dziecka.